dobry ekogroszek

Życie górnika

Górnictwo w Polsce, tuż po okresie powojennym rozwijało się w ekspresowym tempie. Górnicy byli zatrudniani do kopalń na masową skalę. Wydobywając dla nas surowce, narażali swoje zdrowie i życie. Dziś, zawód ten istnieje nadal, ale staramy się zastępować tradycyjne surowce naturalne odnawialnymi źródłami energii.

Ekogroszek powstaje z węgla

dobry ekogroszekTypowy górnik mieszkający na Śląsku, pracuje przez cały dzień wydobywając węgiel. Właśnie z tego węgla produkuje się również dobry certyfikowany ekogroszek. Niestety, pracując pod ziemią naraża się na szereg negatywnych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce podczas jego pracy. Zdarzały się katastrowy górnicze, kiedy pracownicy zostali zasypywani. Było też tak, że truli się metanem. Dziś mają specjalistyczną aparaturę, która wykazuje poziom metanu w danym miejscu, ale w stu procentach ich to nie uchroni przed nieszczęściem. Cena węgla kamiennego, jak sami wiemy – jest duża. Wlicza się w tę cenę nie tylko sam przedmiot, jakim jest np. ekogroszek workowany, ale i również transport, przeróbkę oraz właśnie pracę górnika. Zawód górnika jest jednym z najbardziej ryzykownych zawodów na świecie. Kilka osób pracujących przez wiele lat skarżyło się na choroby oczu. Pracując pod ziemią, nasze oczy przyzwyczajają się do ciemności i stajemy się wrażliwi na światło. Praca górnika przyczynia się także do dysfunkcji społecznych. Żony górników martwią się przez cały dzień, czy mężowie wrócą cali i zdrowi.

Często się przez to kłócą, ale co zrobić jeśli pieniądze są potrzebne? Wydobywając węgiel na ekogroszek, górnik zarabia sporą ilość pieniędzy, ale nie zawsze pieniądze są w stanie mu zwrócić zdrowie.