wierzytelności


Przydatną funkcją w przypadku monitoringu wewnątrz domu jest niewątpliwie detekcja ruchu. Kamery posiadają niewielkie rozmiary (dyskretny monitoring), a do ich podłączenia i konfiguracji nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy.

W tym wypadku nie powinno to stanowić większego problemu ponieważ, będziemy mogli swobodnie dobrać kamerę do danego miejsca w domu, która będzie pracowała ciągle w tych samych warunkach. Z tego względu co raz częściej do obserwacji wewnętrznej wykorzystywane są kamery bezprzewodowe Wi-Fi. Z tego względu dysponujemy gotowymi zestawami do monitoringu zewnętrznego do zastosowań w domu jednorodzinnym.

Dodatkowo znacznie zwiększyła się odległość na jaką można przesyłać sygnał (do 500 metrów). Dziedzina urządzeń analogowych również zrobiła krok w przód, głównie za na rzecz technologii AHD, która znacznie wpłynęła na jakość rejestrowanych obrazów. Innym parametrem jest wandaloodporność, która definiowana jest na podstawie skali IK. Dziesięciostopniowa skala określa wytrzymałość obudowy na uderzenia oraz upadek z konkretnej wysokości.

Należy zwrócić uwagę na miejsce montażu kamer oraz obszar, który urządzenie będzie miało monitorować. Najczęściej stosowanymi kamerami w warunkach zewnętrznych są kamery typu bullet albo kamery typu dome. Dla systemu zewnętrznego do domu najczęściej wykorzystuje się od 6 do 8 kamer analogowych albo sieciowych.

Z tego względu w pierwszej kolejności należy przygotować projekt systemu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom oraz zostanie dopasowany do specyfiki budynku. W wielu miejscach dynamiczne środowisko, przede wszystkim ruch uliczny, wymusza wykorzystanie kamer szybkoobrotowych, dzięki którym użytkownicy mogą dowolnie zmieniać obszar monitorowania. Urządzenia pracujące w warunkach zewnętrznych ogólnych różnią się parametrami oraz budową od swoich wewnętrznych odpowiedników.

System ten pozwala skutecznie chronić nasz dom przed włamaniem, a nawet jeśli od niego dojdzie zarejestrowany materiał będzie mógł zostać użyty jako dowód podczas śledztwa. Rozwój technologii oraz duża konkurencyjność na rynku sprawiły, że systemy monitoringu stały się bardziej dostępne dla klientów indywidualnych. W ten sposób ochrona obiektu jest jeszcze bardziej efektywna i skuteczna, a dzięki rozbudowanym możliwościom zarządzania przez sieć, kontrola systemu jest bardzo wygodna.

Praca przez internet daje również możliwość integracji z innymi instalacjami zabezpieczeń, np. systemem alarmowym lub kontroli dostępu. W tej chwili kamering IP jest dostępny praktycznie dla każdego. Komunikacja oraz transmisja sygnału za pomocą Internetu pozwoliła również usprawnić pracę urządzeń w ramach systemów monitoringu wizyjnego.

Technologie sieciowe podbijają świat, co do tego stwierdzenia nie możemy mieć żadnych wątpliwości. Aby właściwie zarządzać dostępną pamięcią najlepiej wykorzystywać wydajne kodeki kompresji danych H.264 i H.265, które pozwolą zredukować objętość zapisywanych plików przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Zawsze jest w 100% bezprzewodowe, ponieważ urządzenia muszą zostać podłączone do zasilania.

Skuteczny system IP wymaga jednak sprawnie działającej struktury internetowej, dlatego jego wykorzystanie jest możliwie wszędzie tam, gdzie istnieje odpowiednia sieć Ethernet. Należy określić ile kamer jest potrzebnych do obserwacji na zewnątrz oraz wewnątrz budynku w taki sposób, aby objąć interesujące nas sceny. Liczba ta jest wystarczająca do efektywnej pracy, oczywiście większa ilość kamer pozwoli zwiększyć skuteczność systemu, ale musimy pamiętać równoległym wzroście kosztów, zarówno instalacyjnych, jak i eksploatacyjnych.

W instalacjach do monitoringu wizyjnego w domu wykorzystuje się najczęściej od 4. Metody zarządzania systemem, a także konfiguracji oraz możliwości prowadzenia zdalnego monitoringu.

Top