Uzdrowisko we Fromborku

Frombork to miasto ulokowane w województwie warmińsko-mazurskim nad Zalewem Wiślanym. Znajduje się tam port morski oraz morskie przejście graniczne, niemniej bardzo często mówi się o uzdrowiskowym potencjale tego miasta. Leczyć ma znajdująca się w tych regionach woda chlorkowo-sodowa, która może wspomóc terapię chorób reumatologicznych, ortopedyczno-urazowych oraz chorób naczyń obwodowych.

Frombork obszarem ochrony uzdrowiskowej

uzdrowisko FromborkMieszkańcy Fromborka utrzymują się głównie z turystyki. Miasto szczyci się wieloma zabytkami, wśród których na uwagę zasługuje Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja oraz Wieża Radziejowska, gdzie znajduje się wahadło Foucaulta. Miasto jest ponadto uważane za bardzo spokojne i sprzyjające wypoczynkowi. Ma bardzo bogate zaplecze hotelowo-gastronomiczne, jak również stanowi dobrą bazę turystyczną do wycieczek w okolice Fromborka. Od niedawna jest też miejscowością uzdrowiskową. O nadaniu mu takiego tytułu miastu oraz sołectwom Bogdany i Ronin  zadecydowała w styczniu 2015 roku Rada Ministrów. Uzdrowisko Frombork miałoby do zaproponowania pacjentom kuracje z użyciem wody chlorkowo-sodowej wydobywanej w tutejszym odwiercie. Badania przeprowadzone przez Państwowy Zakład Higieny potwierdziły, że może być ona wykorzystywana w celach leczniczych, rehabilitacyjnych i profilaktycznych. Ma potencjał, by wspomóc terapię chorób reumatologicznych, ortopedyczno-urazowych oraz chorób naczyń obwodowych i układu nerwowego. Trwają pracę nad zapewnieniu miastu odpowiedniej infrastruktury. Uzdrowisko we Fromborku nie tylko urozmaiciłoby bogatą ofertę turystyczną, ale też przyczyniłoby się do promocji miasta.

Frombork to miasto ulokowane na północy kraju, które ma wiele do zaoferowania. W jego pobliżu występują naturalne surowce oraz panują tam warunki środowiskowe, które pozwoliły miejscowości na uzyskanie statusu uzdrowiska. I choć obiekty te nadal pozostają w sferze projektów, Frombork z całą pewnością zasługuje na bliższe poznanie. Godne uwagi są również tereny w okolicach miasta, które są urokliwe. W pobliżu biegną też ścieżki rowerowe.