spektrometr gamma

Spektrometr gamma – jak wygląda?

Chciałabym wyjaśnić, jak wygląda dokładnie spektrometr. Każdy rodzaj tego urządzenia nieco się od siebie różni. Mi nasuwa się ciągle skojarzenie z taką drukarką, bo maszyna ta ma specyficzny podłużny kształt, a przynajmniej niektóre z ich rodzajów.

Spektrometr gamma a budowa

spektrometr gammaKiedy się jednak zbliżyć i przyjrzeć, widać od razu, że to nie żadna drukarka. Budowa, jaką ma spektrometr ftir jest jednak ciekawsza w środku niż na zewnątrz. Różni się ona w zależności od tego, o jakim spektrometrze mówimy. Skomplikowany jest na przykład spektrometr ramana. Wyposażony jest on w specjalny laser, różnego rodzaju zwierciadła i filtry oraz w detektor i komputer. Produkuje on dzięki tym elementom widmo. Robi to zresztą także na przykład spektrometr gamma. On tylko ma odmienną budowę. Spektrometr podczerwieni na przykład wydaje się nieco prościej wyglądać na wszelkich schematach, jakie można znaleźć w naukowych opracowaniach. Efekt po rozbiórce do celów poglądowych jest zresztą podobny. Źródło podczerwieni przesyła wiązkę promieniowania, która przechodzi przez materiał, a następnie, już słabsza, dociera do detektora. Od razu można stwierdzić, że jest to nieco prostsza budowa niż w przypadku spektrometru ramana. Każdy spektrometr będzie się od innych nieco różnił, bowiem przeznaczony jest po prostu do nieco innych celów, tudzież ma badać za pomocą innych promieni. Spektrometr alfa będzie służył do tworzenia widma promieniowania alfa i jego analizowania.

Gamma do promieni gama. Jak mam nadzieję udało mi się zaprezentować, wewnętrzny wygląd tych urządzeń jest znacznie bardziej ciekawy niż ich zewnętrzna część. Warto zapoznać się z tym, jak takie urządzenia działają dokładnie i do czego mogą posłużyć.