Rentgen klatki piersiowej

Przy urazach lub chorobach wykonuje się rentgen klatki piersiowe. Kiedyś był to jedyny sposób diagnostyki gruźlicy lub złamanych żeber. Obecnie mamy prócz zdjęć rentgenowskich, do dyspozycji również, na przykład badania ultrasonograficzne. Zatem narzędzi diagnostycznych jest sporo.

Jak zbadać klatkę piersiową?

rtg klatki piersiowe warszawaKlatka piersiowa jest bardzo ważnym elementem ciała człowieka. Mieszczą się tu najważniejsze dla życia elementy organizmu. Serce, płuca, splot słoneczny, to wszystko narządy które trzeba od czasu do czasu przebadać. Z pomocą przychodzi na Rentgen. Dla rtg klatki piersiowe Warszawa ma bardzo duże zaplecze. Takie badania wykonywane są od ręki w większości punktów medycznych. Współczesne, nowoczesne zdjęcia rentgenowskie nie są już robione na błonie światłoczułej, nie muszą być robione odbitki w ciemni. W tej chwili zdjęcia są robione cyfrowo, bezpośrednio z pomieszczenia RTG są przesyłane na komputer lekarz zlecającego badanie. Wszystko trwa nie więcej niż piętnaście minut. To prawdziwa rewolucja technologiczna, ratująca życie i zdrowie pacjentów dotkniętych schorzeniami klatki piersiowej. Diagnozę można postawić w kilkanaście minut, od których czasami bardzo wiele zależy. Za pomocą zdjęć rentgenowskich można stwierdzić zawała serca, nowotwór, złamania żeber, i tak dalej, i tak dalej. Na pewno każdy chociaż raz w życiu była prześwietlany z jakiegoś powodu.

Zdjęcia rentgenowskie wywołały prawdziwą rewolucję w medycynie. Rewolucja ta nie byłaby możliwa gdyby nie odkrycie radu i polonu przez Marię Skłodowska-Curie i jej męża Piotra. Nie zapominajmy o tym wkładzie naszego narodu robiąc sobie zdjęcia rentgenowskie. To bardzo ważne badanie i już od kilkuset lat ratuje życie pacjentów we wszystkich zakątkach naszego globu.