Przyczyny chorób dziąseł oraz zapobieganie

Jeśli chcemy mieć zdrowe zęby powinniśmy również zadbać o swoje dziąsła. Wiele osób boryka się z zapalenie dziąseł, które wywołane jest przez bakterie. Zaniepokoić nas powinno zaczerwienienie bądź krwawienie podczas szczotkowania lub kiedy zęby się poruszają, ponieważ mogą to być objawy paradontozy najczęstszej choroby dziąseł.

Choroby dziąseł – przyczyny, leczenie, profilaktyka oraz zapobieganie

Leczenie chorób dziąseł WrocławPierwszy sygnał jaki powinien nas zaniepokoić to krwawienie dziąseł podczas szczotkowania. Oznacza to bowiem, że z naszymi dziąsłami dzieje się coś niedobrego i natychmiast powinniśmy zareagować. Jednak większość osób to lekceważy. Najczęściej okazuje się, że jest to stan zapalny, który nieleczony może przenieść się na kość stanowiącą podporę dla zębów. Zapalenie wywoływane jest przez bakterie znajdujące się na płytce nazębnej. Jeśli nic z tym nie zrobimy to bakterie będą stopniowo niszczyły nasze dziąsła oraz zęby, a w końcu kość żuchwy oraz szczęki. Konsekwencją tego będzie konieczność usunięcia nawet zdrowych zębów. Taki finał to efekty zaniedbań w codziennej higienie. Leczenie chorób dziąseł Wrocław  takich jak paradontoza odbywa się w kilku etapach. Pierwsza faza polega na usunięciu kamienia nazębnego. Drugi etap polega na chirurgicznym zlikwidowaniu rozrośniętych kieszonek. Jeżeli nie są one zbyt głębokie lekarz może zdecydować się na oczyszczenie i spłycenie ich. Do takich dziąseł zwykle stomatolog wprowadza leki, które zmniejszają krwawienie.

Należy więc dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ kiedy chorują dziąsła cierpi cały organizm. Bakterie mogą przedostać się do krwioobiegu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami serca. Bakterie z płytki nazębnej uwalniają toksyny, które powodują, że układ immunologiczny produkuje cząstki chemiczne, które mogą pogorszyć stan zapalny.