Passe partout – co to takiego?

Określenie passe partout pochodzi z języka francuskiego. Dosłowne znaczenie tego zwrotu to „wejście wszędzie”. Może oznaczać zarówno wytrych jak i coś, co pasuje do wszystkiego. Określany jest tak również stały bilet umożliwiający wolne wejście na przykład do teatru lub na koncert.

Pomocna tekturowa ramka

ramki passe partoutTo dość trudne w wymowie, obce określenie, oznacza rzecz o prostej konstrukcji. Określenie to odnosi się do kartonowej zazwyczaj ramki, której używa się przy oprawianiu fotografii, rycin czy akwareli. Nazwa bezpośrednio odnosi się do funkcji tej ramki. Za pomocą ramki passe partout, możemy dopasować ramę, odpowiednio do wielkości tego co chcemy oprawić. Nie zawsze jest tak, że fotografia czy inne dzieło, dokładnie pasuje do ramy którą mamy. I właśnie tu przydatne jest passe partout. Passe partout zazwyczaj wycinane jest z grubej tekturki, dzięki czemu, oprawiona praca nie styka się bezpośrednio z szybą ramy. Jest to dość istotna funkcja gdyż często w wyniku działania warunków atmosferycznych, wilgotności i temperatury grafiki czy akwarele mogą się do szyby przyklejać, co może spowodować zniszczenie pracy. Ramki passe partout, zazwyczaj są wycinane pod kątem 45 stopni, ze specjalnej tekturki, dostępnej w różnych kolorach, tak by można było dobrać najodpowiedniejszy odcień do oprawianej pracy. Sposób cięcia sprawia, że powstaje dekoracyjny brzeg, najczęściej biały, lecz również w innych kolorach.

Zastosowanie w oprawie ramki passe partout sprawia, że nasza praca czy zdjęcie zyskuje dodatkową ochronę i nabiera dodatkowych walorów estetycznych. Oprawa z zastosowaniem passe partout jest bardziej eleganckie. Można też zastosować bardziej dekoracyjne podwójne passe partout. Ważne jest by dobrać odpowiedni kolor, tak by ramka nie przytłumiła samego dzieła.