Naturalne sposoby nawożenia upraw

Ekologia na dobre weszła do wielu dziedzin naszego życia. Sama segregacja odpadów czy oszczędzanie wody i prądu nie wystarczą. W modzie jest żywność ekologiczna, tym samym ekologiczne rolnictwo, dostarczające naturalnych produktów.

Obornik jako naturalny nawóz dla upraw

rozrzutniki do obornikaRolnictwo to bardzo ciężka praca, ale zawsze potrzebna w rozwijającym się świecie. Niestety jej efekty uzależnione są od wielu czynników. Rolnik może poświęcić całe dnie swoim uprawom, ale wystarczą kiepskie warunki pogodowe jak ulewne deszcze, czy długotrwała susza aby cała praca poszła na marne. Kolejną przeszkodę stanowi słabej jakości ziemia, albo szkodniki. Dlatego aby zwiększyć szansę na sukces rolnicy często stosują dodatkowe nawozy. Przez lata wykorzystywano sztuczne nawozy. Niestety efektem ubocznym było zatrucie środowiska naturalnego, oraz spływ chemikaliów do pobliskich rzek, czy jezior. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa wzrasta zapotrzebowanie na ekologiczne uprawy. Tym samym wielu rolników wróciło do tradycyjnych metod nawożenia jakim jest obornik. Ten naturalny nawóz jest bogaty we wszelkie składniki odżywcze potrzebne uprawom. Ma jednak swoją wadę. Jest ciężki i charakteryzuje się przykrym zapachem. Dlatego do rozprowadzania go po polu dobrze jest wykorzystywać rozrzutniki do obornika. Przyspieszają i ułatwiają pracę rolnikowi. To doskonały sposób na pokrycie hektarów upraw naturalnym nawozem.

Ochrona środowiska to ważny i rzeczywisty problem dzisiejszego świata. Nawożenie pól uprawnych naturalnymi substancjami zamiast chemikaliami jest trudne, ale opłacalne. Żywności ekologiczna jest zdrowsza i wbrew pozorom smakuje lepiej niż ta z upraw nieekologicznych. Dlatego zyskuje coraz większą popularność wśród społeczeństwa.