poliwęglan

Najważniejsze zastosowania płyt z poliwęglanu litego

Płyty poliwęglanowe lite mają bardzo wiele zastosowań. Można je stosować np. jako przesłony przeciwuderzeniowe lub też antywłamaniowe. Dla niektórych może być to zaskoczeniem – przecież mamy do czynienia z tworzywem sztucznym.

Przeszklenia, zadaszenia i inne konstrukcje z poliwęglanu

poliwęglanMało kto wie jednak, że tworzywo to charakteryzuje się znacznie lepszą wytrzymałością na uderzenia niż zwykłe szkło. Poliwęglan może być stosowany również jako bezpieczne wypełnienie okien albo drzwi. W wielu nowoczesnych obiektach stosuje się płyty poliwęglanowe lite jako forma zadaszenia czy nawet przeszklenia. Wystarczy wspomnieć tutaj o halach sportowych, halach handlowych czy przemysłowych. Materiał ten jest też wykorzystywany do wykonywania zadaszeń i świetlików w domach. Jeśli chodzi o poliwęglan lity cena, to jest ona uzależniona od wielu czynników – przede wszystkim od grubości płyty poliwęglanowej oraz jej rozmiarów. Witryny sklepowe także mogą zostać wykonane z poliwęglanu litego. Na pewno dzięki temu będą one bardziej wytrzymałe niż tradycyjne przeszklenia. Z poliwęglanu litego wykonuje się coraz częściej tablice reklamowe albo szyldy. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach z poliwęglanu litego można wykonać np. ściankę działową. Szyby jachtów czy owiewki samochodowe też mogą być wykonane z poliwęglanu. To samo dotyczy blatów stołów, osłon, mat pod fotele albo krzeseł. Zaletą płyt z poliwęglanu litego jest to, że charakteryzują się one wysoka termoizolacyjnością.

Poza tym są one dwukrotnie lżejsze od tradycyjnego materiału, jakim jest szkło, co w nowoczesnym budownictwie ma ogromne znaczenie. Odporność na uderzenia jest tutaj 300 razy większa w porównaniu ze szkłem. Poliwęglan lity jest też materiałem przezroczystym – zapewnia przezroczystość szkła na poziomie nawet 90%.