Najważniejsze zasady projektowania stron internetowych

Wszyscy przeglądamy strony internetowe, wyszukujemy informacje i jesteśmy częścią internetowego społeczeństwa. To, czy strona nas zainteresuje i czy będziemy dalej ją przeglądać w głównej mierze zależy od jej wyglądu. Dlatego odpowiednie projektowanie strony jest jednym z ważniejszych zadań przy tworzeniu swojej witryny w Internecie.

Kilka wytycznych przy projektowaniu stron WWW

projektowanie stronJedna z zasad użytkowania stron WWW przez użytkowników głosi, że ludzie nie czytają całych tekstów, tylko skanują je wzrokiem w poszukiwaniu wybranych informacji. Bardzo ważna w oczach zwykłego internauty jest także szata graficzna strony. Skanując tekst wzrokiem użytkownik nie może się zniechęcić nie pasującymi do siebie odcieniami, neonowymi kolorami bijącymi po oczach, różnorodnymi czcionkami, zmieniającymi się co akapit czy chaotycznym ułożeniem elementów na stronie. Projektowanie stron polega na tym, aby stworzyć witrynę harmonijną, estetyczną i zachęcającą użytkowników do dalszego poszukiwania. Dobrze zaprojektowana strona nie odrzuci internauty zaraz po załadowaniu się interfejsu graficznego, tylko spowoduje, że będzie chciał on zaglądać na kolejne jej karty i chętnie do niej wróci po upływie czasu. Podstawowym punktem dobrze wyglądającej witryny jest odpowiednia nawigacja, która nie wystraszy użytkownika ilością podstron, będzie jasna i przejrzysta, a każdy kto zagląda na stronę będzie wiedział, gdzie szukać odpowiednich dla siebie informacji. Strona główna jest także bardzo istotna. Zachowuje ona hierarchię całości oraz zachęca do dalszego przeglądania, a także zawiera najistotniejsze informacje bez głębszych poszukiwań. Każda podstrona powinna być spójna z pozostałymi kolorystycznie, jak i tematycznie, również styl pisania powinien być na tych stronach podobny.

Podsumowując projektowanie stron internetowych to jeden z ważniejszych punktów w całym procesie tworzenia serwisu. Dobrze przemyślana i zaprojektowana strona nie odrzuci potencjalnych użytkowników i zatrzyma ich na dłuższy czas. A i na konkurencję może zadziałać motywująco…