Na jaki dyktafon się zdecydować?

 

Służby specjalne, detektywi, a także dziennikarze śledczy często posługują się narzędziami, które można określić jako typowo szpiegowskie. Ukryte kamery, dyktafony, nadajniki czy ich wykrywacze – wszystko to może nabyć także zwykła osoba. Najpopularniejszym urządzeniem spośród wymienionych (i jednym z najłatwiej dostępnych) jest właśnie dyktafon.

Wybór właściwego modelu

niepozorne dyktafony szpiegowskieNajpewniej wszyscy przynajmniej raz używaliśmy dyktafonu; prawdopodobnie wyłącznie w formie aplikacji w swoim telefonie. Klasyczne urządzenie tego typu nie jest jednak trudne w obsłudze, co innego niepozorne dyktafony szpiegowskie, które mogą być nieco bardziej skomplikowane za sprawą swoich niewielkich rozmiarów. Co może być dyktafonem, choć na to nie wygląda? Choćby długopis, karta kredytowa, klucz do samochodu, opaska na rękę, zegarek czy pendrive. A najprościej ujmując: wszystko to, co jest na tyle powszechne, by nie wzbudzić podejrzeń otoczenia. Większość dzisiejszych urządzeń nagrywa dźwięk w formacie cyfrowym, niektóre zaś posiadają na przykład wbudowany moduł bluetooth, zabezpieczenia przed nieupoważnionymi użytkownikami czy opcję nagrywania w formacie stereo. Najbardziej profesjonalne i tym samym zaawansowane technologicznie dyktafony mogą kosztować nawet blisko dziewięciu tysięcy złotych. Główne różnice między modelami sprowadzają się do ich zasięgu działania, pojemności pamięci, jakości nagrania czy czasu pracy na baterii.

Nie ulega wątpliwościom, że dyktafon, choć może zostać dość łatwo wykryty, stanowi jedno z najskuteczniejszych urządzeń szpiegowskich, zwłaszcza na szczeblu nieprofesjonalnym. Duży wybór rodzajów i postaci tego urządzenia pozwala zachować maksymalną dyskrecję przy wysokiej efektywności podejmowanych działań – czy to przez zawodowca, czy osobę prywatną.