Jakie zagrożenie towarzyszy inwazyjnym badaniom prenatalnym?

Przeprowadzanie badań prenatalnych jest dzisiaj zdecydowanie co raz częstsze. Może brać się to z faktycznego zwiększenia ilości występujących przypadków schorzeń dzieci. Jednak przede wszystkim badanie prenatalna służą również samemu uspokojeniu kobiety ciężarnej i wykluczeniu ewentualnych do wystąpienia problemów. Jednak czy zrobienie badań prenatalnych będzie obojętne dla organizmu ciężarnej?

Inwazyjne badanie prenatalne i ich cechy

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że przeprowadzenie jakiegokolwiek badania czy zabiegu może nieść za sobą pewne ryzyko. Oczywiście nie można przesadzać i założyć odpowiednie prawdopodobieństwo, które określi czy faktycznie należy się czegoś obawiać. Tym zajmują się statystyki medyczne i nie da się ukryć, że mają one naprawdę duże znaczenie. Co do badań prenatalnych większe prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnych komplikacji będzie związane z wykonaniem tej inwazyjnej części badań. Najlepsze badania prenatalne w Poznaniu czy też badania prenatalne wykonane w najlepszej klinice w Poznaniu i tak nie dadzą nam gwarancji przebiegu bez komplikacji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że sprzęt specjalistyczny jest dzisiaj naprawdę na wysokim  poziomie a i doświadczenie lekarzy w tej kwestii również szybko rośnie. Trzeba zatem postawić na zwiększone zaufanie i faktycznie w razie konieczności wykonania takich badań po prostu wyrazić na nie zgodę. Jakie badanie prenatalne będą zaliczały się do tych bardziej inwazyjnych? Oczywiście będzie to amniopunkcja oraz biopsja kosmówki. Można powiedzieć, że ze względu na małą inwazyjność są to badania przeprowadzane stosunkowo najczęściej. Tego nie można powiedzieć o fetoskopii, w której ryzyko powikłań sięga nawet pięciu procent, co w skali określania ryzyka oznacza bardzo duże ryzyko. Dlatego właśnie należy ona do badania przeprowadzanego jedynie w razie stuprocentowej konieczności.

Inwazyjne badanie prenatalne są przeprowadzana jedynie z konieczności stwierdzonej na podstawie innych badań ginekologicznych. Jednak pacjentka musi wyrazić zgodę na ich przeprowadzenie, będąc świadoma, że po badaniu mogą wystąpić określone powikłania. W związku z dużym postępem w medycynie, badanie prenatalne są co raz mniej ryzykowne, a kobiety przedkładają przyszłe zdrowie dziecka ponad swoje obawy.