Jakie ubranka dla dzieci warto kupić?

Przyszli rodzice zawsze stają przed sporym dylematem: jakie ubranka należy kupić? Co będzie wygodne dla nas i dla dziecka? Ile kompletów trzeba mieć na pierwsze tygodnie i w jakim rozmiarze? Nieco informacji na ten temat znajdziecie poniżej.

Niemowlęce kaftaniki i inne cuda

Wybór ubranek na rynku jest naprawdę ogromny. Tyczy się to nie tylko modeli, ale też rozmiarów, wzorów i kolorów. Kupić można kaftaniki dla niemowląt, body, śpiochy, półśpiochy, pajacyki, skarpetki, czapeczki, rękawiczki „niedrapki”… Najlepiej jest kupować ubrania bez żadnych aplikacji, które mogłyby podrażniać skórę. Dobrze jest wybierać jasne ubranka, ze względu na mniejszą ilość barwników, ponieważ te mogą uczulać. Najlepszym materiałem jest delikatna, certyfikowana bawełna. Ubranka muszą być jak najwygodniejsze, więc odcinamy wszystkie metki i sprawdzamy, czy w środku nie zostało nic, co mogłoby uwierać i obcierać niemowlę. Ważne, żeby jak najłatwiej się zakładały, więc wybierajmy wyłącznie takie, które można swobodnie rozpinać w okolicy pieluszki i wygodnie przekładać przez głowę. Muszą być odpowiednio szerokie górą z uwagi na sporą główkę dziecka i brak współpracy z jego strony przy ubieraniu. Najlepsze będzie zapięcie na napy. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy ubranka są bezuciskowe – chodzi tu o skarpetki oraz ściągacze w nogawkach i rękawkach. Dobrze jest mieć zapas ubranek w różnych rozmiarach, szczególnie jeśli nie wiemy, jaką dokładnie wagę urodzeniową będzie mieć dziecko. Do szpitala należy spakować ubranka niemowlęce w rozmiarze 56, jeśli spodziewamy się mniejszego dziecka lub 62, gdy większego, jednak przynajmniej jeden komplet w tym drugim rozmiarze to konieczność.

Do szpitala zapakujmy cztery lub pięć kompletów plus ubranko na wyjście. Jeśli jest szansa, że dziecko urodzi się przed terminem, zaopatrzmy się w przynajmniej 2-3 zestawy jeszcze mniejszych ubranek.