Jaki wybrać nurt psychoterapeutyczny?

 

Warto przed pójściem do psychoterapeuty, zapoznać się z różnymi podejściami i metodami terapeutycznymi. Wszyscy kojarzą występującą, w wielu filmach kozetkę u psychologa. Jednak w dzisiejszych czasach, w taki sposób, pracuje już niewielu specjalistów.

Różne podejścia psychoterapeutyczne

psycholog przyjmujący w poznaniuWspółczesne metody terapeutyczne możemy podzielić na: podejście humanistyczne, behawioralno-poznawcze, Gestalt, oraz łącząca wszystkie te podejścia metoda integracyjna. Z jakiego podejścia psychoterapeutycznego najlepiej skorzystać? To pytanie nurtowało mnie od dłuższego czasu, wiec postanowiłem sprawdzić wszystkie i dopiero wtedy zdecydować, które jest najbardziej skuteczne. Pierwszy psycholog przyjmujący w poznaniu, miał gabinet blisko mojego domu i był to również psychoterapeuta. Należy dodać, że praktycznie każdy psychoterapeuta jest także psychologiem, natomiast nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Ten okazał się zarówno jednym jak i drugim. Dodatkowo, pracował w modelu integracyjnym, co pozwoli mi poznać każde inne podejście terapeutyczne. Okazało się, że jednak to tak nie działa. W nurcie integracyjnym, owszem można korzystać, a nawet powinno się korzystać z dobrodziejstw innych podejść, ale w innym znaczeniu. Chodzi bowiem o właściwe dobranie metody i skonstruowanie takiej formy terapii, aby była najbardziej skuteczna dla określonej osoby. Wszyscy się różnimy, czasem więcej, czasem mniej, ale jednak różnice są. Dlatego to podejście, okazało się (przynajmniej w moim przypadku) najbardziej skuteczne. W czasie rozmowy, udało się skorzystać z każdego nurtu i wykorzystać poszczególne ich elementy, do terapii odpowiedniej dla mnie.

Były więc aspekty, które omawiane były dzięki podejściu Gestalt, oraz takie przy których pomocny był nurt behawioralny. Wybór pierwszego psychologa, okazał się tak trafny, że nie musiałem poszukiwać innych specjalistów. Wszystkie moje problemy rozwiązałem blisko domu, tak jak w powiedzeniu, że czasem rozwiązanie jest bliżej nas, niż to nam się wydaje.