Jak zapewnić dobrą akustykę

Własne kino domowe to doskonały pomysł na zaaranżowanie pustego pomieszczenia, jeżeli mamy takowe w domu. Do zaaranżowania domowej sali kinowej przyda nam się trochę podstawowej wiedzy, która wpłynie na jakość funkcjonowania takiego pokoju. Przede wszystkim musimy pomyśleć o odpowiednim wyciszeniu.

Sposób na wyciszenie pomieszczenia

mata akustycznaSkuteczne wygłuszenie pomieszczenia jest niezbędne w przypadku, kiedy często będziemy w nim puszczać głośną muzykę lub urządzać równie głośne imprezy. W celu wyciszenia wnętrza od podstaw niezbędna będzie mata akustyczna, którą kładziemy na ścianę. Dodaje o na co prawda ściano kilka centymetrów grubości, jest jednak niezwykle skuteczna. Odpowiednio gruba warstwa takiej maty powoduje na przykład, że jeżeli puścimy na cały głos muzykę, to w sąsiednim pomieszczeniu będziemy ledwo słyszeli jakiekolwiek dźwięki. Jest to doskonałe rozwiązanie w domach na przykład w przypadku hałaśliwego nastolatka, który jest amatorem głośnej muzyki. Takie doskonałe wyciszenie jest niezastąpione również w tedy, kiedy chcemy mieć w domu mini sale kinową. Możemy sobie wtedy pozwolić na zakup porządnego nagłośnienia, by przy odpowiedniej aranżacji wnętrza i ekranie na całą ścianę, móc poczuć się jak w prawdziwym kinie. Maty wygłuszające stosuje się też obowiązkowo w studiach nagraniowych. Jednak odpowiednia akustyka w takich miejsca jest o wiele trudniejsza do osiągnięcia. Wszystko dlatego, że dźwięk musi być idealny.

Coraz częściej zdarza się, że zwykli ludzie potrzebuje skutecznego wyciszenia pomieszczeń  w swoich domach. Przyczyn bywa wiele, jest cel jest zawsze jeden- osiągnięcie ciszy i komfortu w jednym miejscu, a w innym zbliżony do ideału dźwięk, który nie będzie tworzył pogłosu. Pogłos jest bowiem odbijanym dźwiękiem. Jak nie ma się od czego odbić, to po prostu pogłos nie występuje.