Jak działają suwnice?

 

Maszyny zwane suwnicami albo też dźwignicami pracują w ruchu przerywanym. Przeznaczone są do przenoszenia ładunków w pionie i poziomie, na przestrzeni ograniczonej torem jazdy, po której maszyna się porusza. Wyposażone są w mechanizm podnoszenia i opuszczania. Mają szerokie zastosowanie w procesach produkcyjnych, niemal w każdej dziedzinie gospodarki.

Rodzaje i klasyfikacja suwnic

suwnice dwudźwigarowePrzydają się szczególnie w procesach przeładunku, przemieszczania i magazynowania towarów, jak również w działaniach montażowych. Istnieje bardzo wiele rodzajów suwnic, mających zastosowanie w przeróżnych zakładach oraz dziedzinach produkcji. Na przykład ze względu na rodzaj napędu, suwnice można podzielić na ręczne, elektryczne, elektryczno-ręczne, hydrauliczne i pneumatyczne. Cechy konstrukcyjne sprawiają, że możemy podzielić je na torowe i podwieszane. Oznacza to tyle, że suwnica opiera się albo bezpośrednio na torze jezdnym, albo jest podwieszona na dolnej części tego toru. Każdy z tych rodzajów może z kolei występować w wariancie jednodźwigarowym i dwudźwigarowym. Suwnice dwudźwigarowe odznaczają się większym udźwigiem a także stabilną oraz bardzo wytrzymałą konstrukcją. W tego rodzaju urządzeniach spotyka się albo dźwigary skrzynkowe spawane, albo dla odmiany dźwigary wytworzone z profili walcowanych. Są to maszyny o bardzo solidnej strukturze.

Dzięki takim suwnicom proces wykonania konstrukcji uzupełniających przebiega o wiele sprawniej. Przy zakupie suwnicy do konkretnego zakładu bierze się pod uwagę szereg parametrów. Kluczowe są tutaj udźwig, czyli największy dopuszczalny ciężar ładunku, wysokość podnoszenia, a także szybkość podnoszenia i opuszczania oraz jazdy samej suwnicy. Wszystko zależy od tego, do jakiej pracy suwnica będzie przeznaczona.