Gdzie stosuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest powszechnie zwany „eliksirem młodości” z powodu jego szerokiego zastosowania w kosmetyce. Nie wszyscy wiedzą że jest on także stosowany w medycynie w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworowych, chorób wątroby i oczu oraz reumatoidalnych zapaleń stawów.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy kwas hialuronowy toruńnaturalnie występuje w naszym organizmie w postaci hialuronianu sodu. W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej. Jest również składnikiem płynów ustrojowych jak i tkanki tłuszczowej. Stanowi on także budulec ścian naczyń krwionośnych. Wykorzystuje się go między innymi w kosmetyce. Jest on składnikiem wielu kremów odmładzających. Jednak najczęściej wykorzystywany jest w gabinetach medycyny estetycznej. W trakcie licznych zabiegów wstrzykuje się w głąb naskórka preparaty zawierające kwas hialuronowy toruń. Rozkłada się on w organizmie w naturalny sposób, dlatego efekty takich zabiegów są bardzo trwałe. W zależności od rodzaju preparatu oraz miejsca jego wstrzyknięcia utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Stosowany jest również w okulistyce, ponieważ doskonale wiąże wodę, dlatego na jego bazie produkuje się płyny do soczewek kontaktowych oraz krople do oczu. Łagodzą one podrażnienia oka, które są wynikiem noszenia soczewek czy zespołu suchego oka. Wykorzystywany jest również podczas niektórych zabiegów chirurgicznych np. podczas usuwania zaćmy. Stosowany jest również w leczeniu chorób kości i stawów a także w ginekologii.

Jak widać zastosowanie kwasu hialuronowego jest bardzo szerokie. Dzięki swoim właściwościom pomaga wielu osobom. Bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne, dlatego może być stosowany przez alergików. Czasami może powodować ból i zaczerwienienie, które znikają po krótkim czasie.