Formy do tworzyw sztucznych

W dzisiejszych czasach bardzo wiele elementów wykonuje się z tworzyw sztucznych. Sztućce, talerze, ozdoby na choinkę, a nawet meble i elementy wyposażenia aut – wszystko jest wykonane z polimerów. Nie dziwi się rozwój przemysłu oraz powstanie wielu firm, które zajmują się wytwarzaniem detali z tych materiałów. Proces produkcji elementów z plastiku wymaja jednak posiadania specjalistycznego sprzętu.

Elementy maszyn do detali z tworzyw sztucznych

formy prasownicze do tworzywProdukcja tworzyw sztucznych nie jest zbyt skomplikowanym procesem. W specjalnych bębnach podgrzewa się granulat, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Kiedy materiał uzyskuje jednolitą, bardzo wysoką temperaturę, uruchamia się system wtryskowy. Istnieją dwa rodzaje wtrysku stopionej mieszanki do formy pracowniczej – na zimno lub na gorąco. Formy prasownicze do tworzyw, których się nie podgrzewa, są znaczenie tańsze w wykonaniu. Nie stosuje się ich jednak do bardzo skomplikowanych kształtów, ponieważ temperatura w formie szybko spada, a tworzywo zastyga, przez co nie może dostać się w niewielkie zakamarki. W takim przypadku wykorzystuje się matryce podgrzewane, które utrzymują temperaturę tworzywa. Wykonanie takich form prasowniczych nie jest proste, ponieważ wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Części robocze do maszyn wtryskowych zamawia się w narzędziowniach.

Powstałe są przystosowane do wykonywania bardzo wielu detali, ponieważ są odporne na działanie temperatury i wielu innych czynników zewnętrznych (na przykład działające siły podczas wydobywania gotowych elementów). W razie awarii, tylko w ostateczności podejmuje się decyzję o wyrzuceniu takich form. Znacznie częściej określa się ich słabe punkty i wysyła się je do naprawy. Ten sposób jest znacznie tańszy niż zamówienie nowego osprzętu do maszyn.