Energia słoneczna – łatwo dostępne dobro

 

Tak naprawdę z technologią słoneczną mieliśmy do czynienia wcześniej, niż myślimy. Owszem, w dzisiejszych czasach instalacje solarne upowszechniły wykorzystywanie światła słonecznego jako źródła energii, ale na mniejszą skalę robiliśmy to już wcześniej.

Kalkulator na słońce

bateria słonecznaDrodzy dorośli, czy pamiętacie swoje szkolne potyczki z matematyką? Ilu z was korzystało z kalkulatora, za którego zasilanie odpowiedzialna była bateria słoneczna? Właśnie! Było nas całkiem spore grono, ale niewiele osób pamięta, że już kilkanaście lat temu mogliśmy na co dzień korzystać z technologii, która w dniu dzisiejszym jest tak modna i popularna. Było to naprawdę dobre rozwiązanie, trzeba było tylko pamiętać, by z kalkulatorem znaleźć się w zasięgu światła. Dokładnie tak samo działają dzisiaj baterie wbudowane w panele solarne, które najlepszy efekt dają w momencie, kiedy skierowane są na południe, by zbierać jak najwięcej cennych promieni słonecznych. Podobno Słońce w ciągu zaledwie czterech minut dostarcza na Ziemię tyle energii, ile przeciętnie zużywamy w ciągu całego roku. Głupotą byłoby z tego nie korzystać na wszystkie sposoby, które umożliwia nam postęp technologiczny dzisiejszego świata. Owszem, wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii słonecznej, nie należy do najtańszych, ale skrupulatne wyliczenia wydatków budżetowych większości gospodarstw domowych pokazują, że w dłuższej perspektywie czasowej, inwestycja ta staje się całkiem opłacalna. Dodatkową korzyścią będzie na pewno prestiż, jaki przyniesie nam zamienianie energii słonecznej na prąd w czasach, gdy coraz bardziej staramy się być „eko”.

Korzystając z odnawialnych źródeł energii, dbamy o planetę i przyszłość swojego gatunku, co za tym idzie, przyczyniamy się do tego, że nasze wnuki będą mogły obcować ze znanym nam środowiskiem w stanie niezmienionym. Już świadomość tego jest niezłym argumentem do przemyślenia kwestii instalacji solarnej w naszym domu, prawda?