Stale rosnąca popularność dokonywania płatności kartą sprawia, że właściciele nawet małych działalności gospodarczych decydują się na instalację systemu obsługującego karty debetowe wydawane do rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych.
Terminal – podstawowe urządzenie odpowiedzialne za przesłanie środków
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z licznym wydatkami, które właściciel musi pokryć z własnych środków finansowych. Są jednak inwestycje, które po określonym czasie zwracają się z nawiązką i stale zwiększają obrót firmy. Terminale stacjonarne pos uznawane są obecnie za obowiązkowy element wyposażenia każdego miejsca, w którym dokonuje się handlu. Okazuje się bowiem, że Polacy preferują dokonywać płatności kartą, aniżeli gotówką. Biorąc pod uwagę promocje w czołowych bankach, które za transakcje bezgotówkowe oferują zwrot części wydanych środków, nie powinien nikogo dziwić taki obrót sprawy. Urządzenie stacjonarne przeznaczone jest dla sklepów, restauracji czy innych przedsiębiorstw w których środki pobiera się od klienta przy kasie. W jego przypadku nie ma również konieczności pamiętania o ładowaniu akumulatora umieszczonego w urządzeniu, bowiem znajduje się on pod stałym napięciem płynącym z gniazdka elektrycznego. Aktualnie obowiązujące prawo finansowe pozwala na wliczenie kosztów wynikających z instalacji i konserwacji systemu elektronicznego w koszta prowadzenia firmy, wobec czego są one stosunkowo niskie i możliwe nawet dla startujących przedsiębiorstw.
Operacje płatnicze wykonywane za pomocą terminali są bezpieczne i wygodne. Doceniają je równie klienci, którzy dokonując zakupów na dość wysokie sumy nie muszą posiadać przy sobie gotówki pokrywającej rachunek. To z kolei działa na nich odprężająco, bowiem nie muszą się stresować ewentualną kradzieżą