Dobrze płatna praca dla opiekunów

 

Praca opiekunki może dotyczyć małych dzieci lub osób starszych. Mówi się, że są one bardzo podobne, ale znacznie ciężej się współpracuje z seniorem niż z dzieckiem. Opiekunki muszą się wykazywać cierpliwością, empatią i zrozumieniem.

Jak pracuje opiekunka w Niemczech?

praca opiekunki w niemczechW Polsce opiekunka może pracować w różnym wymiarze godzin. Czasem jest to praca kilka razy w tygodniu, kilka godzin dziennie lub całodobowo. U naszego zachodniego sąsiada jest możliwa tylko praca na cały zegar, czyli przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jest to związane z koniecznością wyjazdu zagranicę na przynajmniej kilka tygodni, gdyż praca odbywanie się zmianowo. Kiedy jedna opiekunka wraca do kraju, to kolejna wskakuje na jej miejsce, aby zapewnić ciągłość opieki nad chorym. Praca opiekunki w Niemczech jest dość wymagająca, ponieważ trzeba się kompleksowo zająć podopiecznym. Najczęściej do obowiązków opiekunki należy karmienie, ubieranie, mycie i podawanie leków. Bywa, że konieczne jest też prowadzenie gospodarstwa domowego, ponieważ osoba starsza mieszka sama. Wtedy do obowiązków należy dodać gotowanie, pranie i sprzątanie. Do niektórych seniorów przychodzą lekarza, a u innych trzeba ich zawieźć na wizyty. Pracę w takim charakterze można samodzielnie znaleźć w internecie lub po znajomości, ale zawsze najbezpieczniej jest korzystać z ofert pośrednictw pracy, gdyż gwarantują podpisanie umowy o pracę, od której są opłacane składki społeczne i podatki oraz jest zapewnione stałe wynagrodzenie.

Dla niektórych opiekunek konieczność wyjazdu jest sporą przeszkodą, dlatego się nie decydują na wyjazd, ale mimo tego nie brakuje chętnych. Nie zawsze jest wymagana znajomość języka niemieckiego i doświadczenie w opiece, więc wiele osób może się zakwalifikować.