dobra księgowa toruń

Dla kogo księgowa a dla kogo biuro rachunkowe?

Prowadzenie rachunkowości i ewidencji przychodów i rozchodów jest obowiązkiem każdego przedsiębiorstwa. Pojęcie księgowości jest obszernym zbiorem wszystkich czynności związanych z kontaktami z organami państwowymi, prowadzeniem ksiąg rachunkowych, płacami, sporządzaniem sprawozdań. Obecnie mamy trzy możliwości prowadzenia firmowej rachunkowości.

Biuro rachunkowe, księgowa czy samodzielna księgowość?

dobra księgowa toruńNajwygodniejszym rozwiązaniem w kwestii prowadzenia księgowości jest na pewno zatrudnienie księgowej. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi martwić się o żadne czynności związane z rachunkowością firmową, a także obowiązkami wobec Urzędu Skarbowego, ZUS i innych instytucji państwowych. Samodzielna księgowa zajmie się przygotowaniem sprawozdania, płacami, rozliczeniami, formalnościami i innymi czynnościami związanymi z księgowością zaraz po otrzymaniu dokumentów. Jednak dobra księgowa Toruń może kosztować firmę nawet do 3 tysięcy miesięcznie netto, czyli praktycznie tyle co kolejny pracownik, a nie każde małe przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie. Jednak własna księgowa będzie na pewno najlepszym wyjściem dla dużych firm zatrudniających kilkanaście do kilkudziesięciu a nawet kilkuset osób. Mniejsze przedsiębiorstwa mogą posłużyć się pomocą biura rachunkowego, którego usługi kosztują około od 200 do 1000 złotych miesięcznie w zależności od szerokości i ilości świadczeń. Do podstawowych zadań biur rachunkowych należy prowadzenie pełnej dokumentacji księgowo-rachunkowej jak księga przychodów i rozchodów czy księgi z wynagrodzeniami dla pracowników, a także prowadzenie rozliczeń podatkowych i dokumentacji urzędowej.

Ostatnim sposobem jest samodzielne prowadzenie księgowości. Jeśli mamy małą firmę, samodzielnie możemy wypełniać obowiązki związane z rachunkowością dzięki programom komputerowym stworzonym na potrzeby kilku osobowych przedsiębiorstw. Jest to koszt około 20 zł miesięcznie. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z możliwością popełnienia kosztownych błędów.